Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Domy przyszłości z filmów: technologie, które wyprzedziły swój czas

0

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu komputer w każdym domu, lodówka, ba, nawet prąd, były dla wielu daleką i niemal nieosiągalną wizją luksusowej przyszłości. Dziś w krajach rozwiniętych to norma. Naukowcy nie próżnują i wciąż wymyślają nowe technologie i udogodnienia. Muszą jednak ścigać się z filmowcami, którzy pewne rozwiązania, dzięki niebywałej wyobraźni, przewidzieli w swoich dziełach. Co się sprawdziło, a na co musimy jeszcze poczekać?

Materiały prasowe
Domy przyszłości z filmów: technologie, które wyprzedziły swój czas

Piękny technologiczny świat

Filmy z nurtu science fiction lubią wybiegać w przyszłość. Pokazują dalekie planety i wszechświaty, podróże w Kosmos, statki kosmiczne i teleportację. Zanim polecimy do "odległej galaktyki", sprawdźmy, co ciekawego wydarzyło się tuż za miedzą, czyli na Ziemi. Kultowy serial "Star Trek" obfitował w technologiczne wizje, które jeszcze pewnie za 100 lat będą jedynie w sferze szalonych marzeń. Ale nie wszystkie. Już dziś możemy zamontować w domu automatycznie przesuwane drzwi – wystarczy nacisnąć przycisk, aby otworzyły się przed nami mechaniczne wrota.

Zresztą Star Trek to kopalnia inspiracji, a urządzeń, które zagościły w milionach domów, jest znacznie więcej. Mowa np. o tablecie – gadżet, który stał się równie popularny co smartfon, mogliśmy oglądać już na filmowym ekranie w drugiej połowie lat 80.

Podobnie udało się przenieść z rzeczywistości filmowej do realnej wielkie dotykowe ekrany znane z produkcji Stevena Spielberga "Raport mniejszości” z 2002 roku. Główny bohater Tom Cruise obsługiwał je za pomocą dłoni odzianych w specjalne rękawice, ale w wielu filmach o przyszłości znajdziemy motyw "przesuwania” elementów i tworzenia z nich wielkiej układanki, konferencji na żywo w kilku kaskadowych oknach czy oglądania map w formacie 3D. Co istotne, nie powinno nas dziwić, że dzisiaj "Raport mniejszości” zaskakuje trafnością przewidywania technologicznej przyszłości – reżyser, tworząc film, konsultował się z najlepszymi naukowcami i wizjonerami, którzy mieli mu pomóc stworzyć świat wyprzedzający swój czas. I to im się udało.

Dziś możemy zainstalować w domu coś bardzo podobnego – telewizor Samsung Smart TV, podobnie jak wspomniany hollywoodzki gwiazdor, możemy obsługiwać gestami. Urządzenie reaguje także na komendy głosowe. Nie można również zapomnieć o kontrolerze Kinect, który "widzi” (za pomocą sensora ruchowego) graczy oraz ich ruchy. Dzięki niemu możemy przenieść się do świata gry dwa metry od telewizora.

Obowiązki domowe już nie są obowiązkowe

Sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, wiedziała o tym m.in. Jane Jetson z lubianej na całym świecie kreskówki "Jetsonowie”. Ona miała do dyspozycji pocieszną gosposię Rosie, która pomagała utrzymać w domu porządek. Na taką pomocnicę musimy jeszcze trochę poczekać i skorzystać z możliwości... robota sprzątającego, który sam odkurzy mieszkanie, także gdy nas nie ma. Sprytne urządzenie z roku na rok wypiera klasyczne odkurzacze, a jego cena powoli maleje – kiedyś kosztował krocie, dziś całkiem dobry model można kupić już za tysiąc złotych.

Wspomniana rodzina z przyszłości nie musiała się także martwić o gotowanie, bo wyręczała ich w tym maszyna, która po wybraniu konkretnego dania z listy, w krótkim czasie przygotowywała potrawę. A co mamy dziś? M.in. świetne i bardzo praktyczne roboty kuchenne, które po wrzuceniu do środka składników (według przepisu, który wyświetla się na ekranie maszyny), same przygotują pyszny obiad lub upieką ciasto. Podobno urządzenia typu Thermomix zmieniają sposób myślenia o gotowaniu. Coś w tym musi być, bo coraz więcej osób decyduje się na zakup, mimo że cena nie należy do najniższych.

(Nie)ziemska siła

Lewitująca deskorolka inspirowana "Powrotem do przeszłości” jest już do kupienia. Tak samo jak lada moment będziemy mogli nabyć lewitujące... doniczki LYFE, które właśnie powstawania. Projektanci ze Szwecji uznali, że w obecnych czasach zwykłe doniczki są już passe. Jeśli chcemy być nowocześni, powinniśmy postawić na osłonki, które za sprawą działania pola magnetycznego, unoszą się nad drewnianą bazą. Wprowadzenie ich do sprzedaży to kwestia czasu, bo zainteresowanie pomysłem jest ogromne.

0

Otwórz się na mądre seriale

0

Zasypiasz przy nudnych serialach, w których dzieje się niewiele lub nic? Nie wytrzymujesz statycznych ujęć, długich dialogów i intrygi, która rozwija się przez kilkadziesiąt odcinków? Każdy lubi zdrzemnąć się przed telewizorem, pozwól jednak, że zaproponujemy ci kilka nudnych pozycji, które naprawdę warto zobaczyć. Wypij mocną kawę i otwórz się na te tytuły, a gwarantujemy - nie pożałujesz.

Materiały dystrybutora
Otwórz się na mądre seriale
CZYTAJ DALEJ

3 najbardziej wpływowe polskie blogerki modowe

0

Jeszcze 10 lat temu słowo "blogerka" wymawiane na głos brzmiało dziwnie, a cała gama zajęć, które się za nim kryją, nie była traktowana jak dobrze płatny zawód. Dziś jest zupełnie inaczej, choć, jak w każdej branży, tak i w świecie blogerów są ci, którzy odnieśli oszałamiający sukces, oraz ci, którzy mają niewielkie grono czytelników. Ci, którzy uchodzą za gwiazdy, i ci, których prawdziwych nazwisk nikomu nie chce się zapamiętywać. Czy wśród polskich blogerek zajmujących się modą są dziewczyny, które zrobiły karierę w stylu "od pucybuta do milionera" - dokładnie taką, jaka przypadła w udziale najbardziej znanej blogerce świata?

Unsplash
3 najbardziej wpływowe polskie blogerki modowe
CZYTAJ DALEJ