Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Design w z myślą o osobach starszych. Najciekawsze projekty dla przyszłych nas

5

Osoby starsze mają specyficzne potrzeby, którym powinna odpowiadać aranżacja wnętrza. A że statystycznie żyjemy dłużej, prędzej czy później docenimy design dla seniorów. Pierwsza istotna sprawa to adaptacja mieszkania, a druga – wybór właściwych mebli i dodatków.

Materiały prasowe
Design w z myślą o osobach starszych. Najciekawsze projekty dla przyszłych nas

Wnętrze dla seniora – podstawowe zasady

W aranżacji wnętrza powinny królować rozwiązania o wysokiej ergonomii, pozwalające na łatwe wykonywanie codziennych czynności. Przede wszystkim należy pozbyć się zbędnych drobiazgów, zachować większe odstępy między poszczególnymi meblami, a na posadzkach i ścianach wykorzystać antypoślizgowe materiały wykończeniowe. Ponieważ osoby starsze często poruszają się z balkonikiem lub na wózku, warto również wyeliminować niepotrzebne progi i przeszkody, ale też dywany. Istotne są gładkie, matowe podłogi.

Źródło: kadr z filmu "Robot & Frank"

Odpowiedniej adaptacji dla potrzeb osób starszych wymagają właściwie wszystkie pomieszczenia. W przypadku seniorów, którzy mieszkają sami, warto też pomyśleć o specjalnym systemie typu SOS dla Seniora. To jedynie przycisk, np. na opasce na ręce. W razie potrzeby osoba starsza może błyskawicznie wezwać pomoc.

Kuchnia dla osób starszych

Nieprzemyślana aranżacja kuchni może stanowić duży problem dla seniorów. Najczęściej dotyczy to szafek zawieszonych zbyt wysoko, ale też wszelkich szufladek i schowków, do których trudno się dostać (w narożnikach albo blisko podłogi). Dlatego adaptację kuchni dla potrzeb osób starszych należy zacząć od właściwego rozmieszczenia szafek. Można też częściowo wymienić tradycyjne drzwiczki na te przesuwne.


Warto zwrócić uwagę również na sprzęty, zwłaszcza lodówkę i piekarnik. Za ciężkie drzwiczki mogą stanowić spory problem dla seniorów. Na szczęście producenci AGD oferują coraz więcej urządzeń, które lekko się otwierają oraz zamykają.

Łazienka idealna dla seniora

W przypadku seniorów o wiele lepiej sprawdza się prysznic niż wanna. Ewentualnie można zamontować wannę z drzwiczkami, ale to znacznie podnosi koszty. Jeśli chodzi o samą kabinę prysznicową, znacznie praktyczniejsze i bezpieczniejsze będzie rozwiązanie bezbrodzikowe.

Istotny jest również montaż umywalki i toalety na wygodnej wysokości. Podłogi? Koniecznie antypoślizgowe. Dobrze sprawdzi się też oświetlenie podłogowe z czujką ruchu (automatycznie się zapali, gdy ktoś wejdzie do łazienki).

Sypialnia i salon – wygodne i bezpieczne meble

Zarówno w sypialni, jak i w salonie muszą się znaleźć wygodne oraz bezpieczne meble dla seniorów. Osoby starsze często zwracają uwagę, że sofy czy fotele nie zapewniają dobrego podparcia pleców – zwłaszcza lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Warto więc wybierać meble z charakterystycznymi wybrzuszeniami, znanymi chociażby z ergonomicznych krzeseł biurowych.

A konkretne projekty? Godne polecenia są te firmy L&W (Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai) z kolekcji "No Country for Old Man" (nawiązanie do słynnego filmu braci Coen). Nazwa jest o tyle przewrotna, że meble są przeznaczone właśnie dla osób starszych. Wśród nich znajdują się krzesła Assunta z systemem podpórek i podłokietników (ułatwiają podnoszenie się, trudno je też przewrócić) czy mobilne stoliki na kółkach Together z uchwytami górnymi. Kolejny ciekawy gadżet projektu L&W to Monolight, czyli sprytne połączenie lampy oraz szkła powiększającego. Ułatwia to seniorom czytanie czy pracę przy komputerze.

Meble dla osób starszych produkowane są również przez polskie marki. Dobry przykład stanowi łóżko "Senior" (Paged) z płynną regulację wysokości oraz kąta nachylenia wezgłowia. Co więcej, wspomniane funkcjonalności można obsługiwać pilotem.

0

Yayoi Kusama – japoński motyl w kropki

0

Japończycy nazywali ją "rozwiązłą królową hipisów", prezydentowi Nixonowi proponowała seks za wycofanie wojska z Wietnamu, na festiwalach ciał malowała kropki na setkach nagich ludzi. Kropkomania 87-letniej Japonki opanowała świat pop-artu. Prace Yayoi Kusamy kosztują miliony dolarów, a ona sama uważana jest za najlepiej sprzedającą się artystkę na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Design w kuchni. Wzornictwo i ergonomia

1

Polacy kochają swoje kuchnie i uwielbiają w nich gotować. Warto więc korzystać z dobrodziejstw ciekawego wzornictwa oraz udogodnień technologicznych. Drobne zmiany albo generalny remont kuchni? Radzimy, na co zwrócić uwagę.

Remontujesz kuchnię? Sprawdź, co jest modne: miętowa lodówka, ciemne kolory, AGD w stylu retro. Fot. Le Creuset
Design w kuchni. Wzornictwo i ergonomia
CZYTAJ DALEJ