Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Czym mogą pochwalić się Polacy? To wcale nie jest takie oczywiste

0

Polacy to naród z bogatą i burzliwą historią. To jeden z elementów kształtujących nasz charakter. Choć trudno generalizować, na pewno możemy mówić o naszych ogólnych cechach narodowych. Najlepiej świadczą o tym popularne powiedzenia, które przecież nie powstałyby, gdyby nie powszechna zgoda z nimi. Jakie są więc nasze zalety i wady?

Shutterstock.com
Czym mogą pochwalić się Polacy? To wcale nie jest takie oczywiste

Kłótliwość i pijaństwo

Zacznijmy samokrytycznie od tych pierwszych, tak szeroko i obszernie opisanych przez naszych pisarzy i poetów: "Kłótliwe, leniwe i megalomańskie pijusy nieszanujące państwa i władz". Na jednym z pierwszych, o ile wręcz nie pierwszym miejscu, umieścili oni skłonność do alkoholu, czyli po prostu pijaństwo. O palmę pierwszeństwa z tym nałogiem walczy równie charakterystyczna kłótliwość. Z tą negatywną cechą idą w parze skłonność do anarchii oraz nieposzanowanie władzy i państwa. Nasuwa się tu zaraz znane od przynajmniej dwustu lat powiedzenie: "Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie".

Naród bez społeczeństwa

Cyprian Kamil Norwid, czwarty wieszcz, określił nas niegdyś krótkim zdaniem: "Polacy – naród wspaniały, społeczeństwo żadne". I rzeczywiście, w godzinach próby trudno o nację lepszą od naszej, ale w normalnych, spokojnych okresach na jaw wychodzą wszystkie nasze grzechy. To zdanie, choć w dużo bardziej wulgarnej parafrazie, jest ciągle aktualne i popularne – szczególnie na tle ostatnich wydarzeń politycznych.

Zamykając kwestię wad, trzeba do nich zaliczyć także skłonność do lenistwa, wygodnictwa i chuligaństwa. Z czasów realnego socjalizmu spora część naszych współobywateli wyniosła także liberalny (pisząc eufemistycznie) stosunek do kwestii kradzieży, a szerzej mówiąc – po prostu nieuczciwości. Przyznajmy, że lubimy, jak to się mówi łagodnie, "kombinować" i "załatwiać".

Choć taki obraz Polaków może wydać się krzywdzący i jak każdy stereotyp nie oddaje pełnego obrazu, nie da się ukryć, że to właśnie te cechy są nam przypisywane na świecie i w kraju, szczególnie kiedy zapytamy wprost o nasze wady. Na szczęście Polacy mają też wiele zalet, które pozwalają nam zapomnieć o przywarach i budują naszą reputację oraz poczucie wartości.

Miłośnicy wolności i tolerancji

Przejdźmy zatem do zalet, a jest ich sporo - i to dużego kalibru. Cenimy wolność, czego dawaliśmy dowód między innymi w czasie zaborów, postępując w myśl rady Rousseau: "Jeśli nie możecie sprawić, by was wrogowie nie zjedli, to przynajmniej postarajcie się, by was nie mogli strawić". O wolność potrafimy więc bohatersko i bezinteresownie walczyć. W walce jesteśmy zazwyczaj rycerscy i bohaterscy.

Jesteśmy także tolerancyjni. W Polsce nie było wojen religijnych, nie prześladowano także innowierców. Od setek lat żyją u nas spokojnie muzułmańscy Tatarzy, wielcy patrioci swej nowej ojczyzny. Przygarnęliśmy także Karaimów, Ormian i miliony Żydów, prześladowanych w innych krajach europejskich. Jesteśmy lojalni wobec naszych sojuszników. Dochowujemy im słowa nawet wówczas, gdy nas zdradzają, ocierając się tym samym o naiwność. W Polsce wciąż obowiązuje zasada "honor ponad wszystko".

Przyjacielscy, lojalni, patriotyczni i rodzinni

Jesteśmy również przyjacielscy i towarzyscy. Lubimy chodzić w gości i gości przyjmować. Większość z nas nie skrzywi się nawet w przypadku niespodziewanych odwiedzin. Dla gości zrobimy wszystko. "Zastaw się, a postaw się" jest w Polsce nadal obowiązującym przesłaniem. Często popadamy jednak przy tym w przesadę, co już nie jest zaletą.

Kochamy naszą historię. Tę dużą i tę małą – rodzinną, lokalną. Może dlatego często żyjemy nadal w rodzinach wielopokoleniowych, co ma swoje plusy i minusy. Nawet jednak w największej rodzinie i w największym tłumie jesteśmy indywidualistami. Dwóch Polaków – trzy zdania?

0

Ważne, żeby dawać z siebie pozytywną energię

0

Wreszcie mamy dowody na to, że Polacy są otwarci. To badania przeprowadzone przez NEUROHM Polska, których wyniki opublikowano 22 marca. - W otwartości ważne jest, żeby dawać z siebie pozytywną energię - wtedy ludzie ją oddają - przekonuje Y, youtuber i iluzjonista.

Youtube.com
Ważne, żeby dawać z siebie pozytywną energię
CZYTAJ DALEJ

Domino dobroczynności podczas wręczania Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

0

To rekordowa szósta edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Spośród kilkuset zgłoszeń kapituła musiała wybrać trzech najlepszych kandydatów.

Materiały prasowe
Domino dobroczynności podczas wręczania Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta
CZYTAJ DALEJ