Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Czym mogą pochwalić się Polacy? To wcale nie jest takie oczywiste

1

Polacy to naród z bogatą i burzliwą historią. To jeden z elementów kształtujących nasz charakter. Choć trudno generalizować, na pewno możemy mówić o naszych ogólnych cechach narodowych. Najlepiej świadczą o tym popularne powiedzenia, które przecież nie powstałyby, gdyby nie powszechna zgoda z nimi. Jakie są więc nasze zalety i wady?

Shutterstock.com
Czym mogą pochwalić się Polacy? To wcale nie jest takie oczywiste

Kłótliwość i pijaństwo

Zacznijmy samokrytycznie od tych pierwszych, tak szeroko i obszernie opisanych przez naszych pisarzy i poetów: "Kłótliwe, leniwe i megalomańskie pijusy nieszanujące państwa i władz". Na jednym z pierwszych, o ile wręcz nie pierwszym miejscu, umieścili oni skłonność do alkoholu, czyli po prostu pijaństwo. O palmę pierwszeństwa z tym nałogiem walczy równie charakterystyczna kłótliwość. Z tą negatywną cechą idą w parze skłonność do anarchii oraz nieposzanowanie władzy i państwa. Nasuwa się tu zaraz znane od przynajmniej dwustu lat powiedzenie: "Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie".

Naród bez społeczeństwa

Cyprian Kamil Norwid, czwarty wieszcz, określił nas niegdyś krótkim zdaniem: "Polacy – naród wspaniały, społeczeństwo żadne". I rzeczywiście, w godzinach próby trudno o nację lepszą od naszej, ale w normalnych, spokojnych okresach na jaw wychodzą wszystkie nasze grzechy. To zdanie, choć w dużo bardziej wulgarnej parafrazie, jest ciągle aktualne i popularne – szczególnie na tle ostatnich wydarzeń politycznych.

Zamykając kwestię wad, trzeba do nich zaliczyć także skłonność do lenistwa, wygodnictwa i chuligaństwa. Z czasów realnego socjalizmu spora część naszych współobywateli wyniosła także liberalny (pisząc eufemistycznie) stosunek do kwestii kradzieży, a szerzej mówiąc – po prostu nieuczciwości. Przyznajmy, że lubimy, jak to się mówi łagodnie, "kombinować" i "załatwiać".

Choć taki obraz Polaków może wydać się krzywdzący i jak każdy stereotyp nie oddaje pełnego obrazu, nie da się ukryć, że to właśnie te cechy są nam przypisywane na świecie i w kraju, szczególnie kiedy zapytamy wprost o nasze wady. Na szczęście Polacy mają też wiele zalet, które pozwalają nam zapomnieć o przywarach i budują naszą reputację oraz poczucie wartości.

Miłośnicy wolności i tolerancji

Przejdźmy zatem do zalet, a jest ich sporo - i to dużego kalibru. Cenimy wolność, czego dawaliśmy dowód między innymi w czasie zaborów, postępując w myśl rady Rousseau: "Jeśli nie możecie sprawić, by was wrogowie nie zjedli, to przynajmniej postarajcie się, by was nie mogli strawić". O wolność potrafimy więc bohatersko i bezinteresownie walczyć. W walce jesteśmy zazwyczaj rycerscy i bohaterscy.

Jesteśmy także tolerancyjni. W Polsce nie było wojen religijnych, nie prześladowano także innowierców. Od setek lat żyją u nas spokojnie muzułmańscy Tatarzy, wielcy patrioci swej nowej ojczyzny. Przygarnęliśmy także Karaimów, Ormian i miliony Żydów, prześladowanych w innych krajach europejskich. Jesteśmy lojalni wobec naszych sojuszników. Dochowujemy im słowa nawet wówczas, gdy nas zdradzają, ocierając się tym samym o naiwność. W Polsce wciąż obowiązuje zasada "honor ponad wszystko".

Przyjacielscy, lojalni, patriotyczni i rodzinni

Jesteśmy również przyjacielscy i towarzyscy. Lubimy chodzić w gości i gości przyjmować. Większość z nas nie skrzywi się nawet w przypadku niespodziewanych odwiedzin. Dla gości zrobimy wszystko. "Zastaw się, a postaw się" jest w Polsce nadal obowiązującym przesłaniem. Często popadamy jednak przy tym w przesadę, co już nie jest zaletą.

Kochamy naszą historię. Tę dużą i tę małą – rodzinną, lokalną. Może dlatego często żyjemy nadal w rodzinach wielopokoleniowych, co ma swoje plusy i minusy. Nawet jednak w największej rodzinie i w największym tłumie jesteśmy indywidualistami. Dwóch Polaków – trzy zdania?

0

Planujesz letnie malowanie? Zobacz, jakie kolory wybrać

0

Od wielu lat nie odświeżałeś ścian? Opatrzyły ci się kolory, które otaczają cię na co dzień? Nie możesz już znieść nudnej deweloperskiej bieli? Letnie malowanie to świetny pomysł na urozmaicenie w domu – nowa aranżacja poprawi ci samopoczucie, doda energii do działania i zainspiruje do zmian również w innych sferach życia. Opłaca się jednak do niego porządnie przygotować, biorąc pod uwagę głos specjalistów i przestrzegając kilku podstawowych zasad.

Sherwin Williams
Planujesz letnie malowanie? Zobacz, jakie kolory wybrać
CZYTAJ DALEJ

Jak nauczyć się tańczyć sambę?

0

Brazylijska samba ma w sobie niezwykły magnetyzm. Może to za sprawą charakterystycznych falujących ruchów, a może to zasługa ogromnej dynamiki, z jaką wirująca w sambie para przemieszcza się po parkiecie? Instruktorka tańca pokazuje podstawowe kroki, dzięki którym przygodę z sambą możesz zacząć już dziś.

Shutterstock.com
Jak nauczyć się tańczyć sambę?
CZYTAJ DALEJ