Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Czy Polacy kupują polskie marki? 6 polskich firm znanych na świecie

0

Cudze chwalicie, swojego nie znacie – tak można by zacząć opowieść o polskich markach. Jednak znane powiedzenie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Są bowiem rodzime marki, które cieszą się dużą popularnością zarówno w kraju nad Wisłą, jak i za granicą. Warto więc bliżej im się przyjrzeć.

Shutterstock.com
Czy Polacy kupują polskie marki? 6 polskich firm znanych na świecie

Polskie marki podbijają świat?

Wiele polskich firm jest aktywnych na rynkach międzynarodowych. Rodzimi przedsiębiorcy nie boją się zaczynać ekspansji nie tylko w krajach Unii Europejskiej (co ułatwia wspólny rynek), lecz także na Bliskim Wschodzie, w Azji, Ameryce Południowej czy Afryce, która wciąż czeka na swoje pięć minut. Często mówi się o dużym międzynarodowym sukcesie dwóch polskich marek transportowych – PESA i Solaris. Co więcej, pojazdami tych producentów podróżujemy po naszych miastach. Ale polskie marki, które podbijają świat, to także przedsiębiorstwa odzieżowe, spożywcze, kosmetyczne czy meblarskie.

Od 12 lat w Polsce (a od 20 na świecie) działa zresztą organizacja Superbrands, która – jak wskazuje nazwa – przyznaje zaszczytny tytuł najlepszym markom, a także wspiera ich dalszy rozwój. Co roku pod lupę branych jest ponad 2000 marek konsumenckich. O wyróżnieniu decyduje 50 ekspertów branżowych, ale też spora grupa samych klientów. Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadza bowiem badania wśród aż 15 tys. konsumentów. Tytuł Superbrands zdobyły takie polskie marki, jak np. Winiary, E. Wedel, Dr Irena Eris, PLL LOT, Tymbark czy PORTA KMI POLAND.

– Tytuły "Superbrands" oraz "Created in Poland Superbrands" są dla nas bardzo cenne, ponieważ pokazują, jak postrzegają nas klienci. Z ogromnym zaangażowaniem podejmujemy wyzwanie, by poprzez działania zaplanowane na najbliższe lata utrzymać w przyszłości tę wysoką ocenę – mówi Artur Pęksyk, Dyrektor Marketingu w PORTA KMI POLAND. Firma PORTA to ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu drzwi wszelkiego rodzaju, a jej biura i zakłady znajdują się w wielu państwach. Takie nagrody tylko potwierdzają międzynarodową renomę polskiej firmy.

Zobacz koniecznie: Gala Superbrands - wyróżniono najsilniejsze polskie marki 2017

Jakie inne, polskie marki cieszą się uznaniem zarówno u nas, jak i za granicą? Oto wybór sześciu.

Polska odzież, czyli Reserved

Wiele osób nie jest świadomych, że Reserved to polska marka odzieżowa. Na rynku działa od 1999 r. I to właśnie start kilkanaście lat temu w dużej mierze przyczynił się do jej sukcesu. Reserved zdobyło popularność przed wielką ekspansją na naszym rynku takich sieciówek odzieżowych, jak H&M czy Zara.
Właścicielem marki Reserved jest koncern LPP, który ma siedzibę w Gdańsku. W swoim portfolio ma też inne popularne marki: House, Cropp, Mohito oraz Sinsay. Obecnie posiada ponad 1700 sklepów w aż 22 krajach. Od 2002 r. firma rozpoczęła sprzedaż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, później również w Niemczech, Chorwacji, a nawet na Bliskim Wschodzie. Koncern LPP jest też jedną z najcenniejszych firm na polskiej giełdzie.

Kosmetyki znane na świecie – Inglot

Sklepy w ponad 70 krajach na sześciu kontynentach, prestiżowe lokalizacje (Nowy Jork, Las Vegas, Dubaj), lider rynku w Malezji, Azerbejdżanie i Irlandii – tym może się poszczycić polska marka Inglot, za granicą znana jako INGLOT Cosmetics. Firma powstała w 1983 r. w Przemyślu, a jej założycielem był polski przedsiębiorca i chemik Wojciech Inglot. Do dziś 95 proc. produkcji powstaje właśnie w Przemyślu. Sklepy Inglot cieszą się ogromną popularnością także w Polsce, gdzie działa ich około 160. Z pewnością to jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek na świecie.

Meble Nowy Styl

Nowy Styl to producent mebli biurowych działający w Polsce, na największych rynkach europejskich, a także na Bliskim Wschodzie. Gdzie można znaleźć jego produkty? Przede wszystkim w biurowcach, centrach konferencyjnych, obiektach sportowych, muzycznych, w kinach. Meble "szyte na miarę" znajdują się chociażby w operze w Monachium, niemieckim Urzędzie Kanclerskim, Leicester Square Theatre w Londynie czy na polskich stadionach budowanych na Euro 2012. Ponadto Nowy Styl to aż 29 showroomów w takich miastach, jak Warszawa, Paryż, Londyn, Monachium, Praga, Moskwa.

Okna i schody, czyli Fakro

Firma Fakro, znana przede wszystkim jako producent okien dachowych, powstała w 1991 r. Z małego rodzinnego przedsiębiorstwo stała się firmą o międzynarodowym zasięgu. Produkty Fakro można znaleźć w ponad 50 krajach na całym świecie. Firma cieszy się też ogromną popularnością w Polsce, gdzie sprzedaje się 30 proc. jej produkcji.

Polskie kawy i herbaty – Mokate

Nazwa Mokate pochodzi od pierwszych liter nazwiska i imion założycieli – Kazimierza i Teresy Mokryszów. Działa od 1990 r., jednak jej historia sięga 1927 r. i firmy Mokrysz w Goleszowie. Za sukces marki odpowiada świetnie przyjęty na rynku proszek instant do robienia cappuccino. W 2001 r. firma uruchomiła swój zakład produkcyjny w Żorach. Z czasem przejęła producenta herbaty Consumer oraz czeskie przedsiębiorstwo Timex. Dziś produkty Mokate można kupić w ponad 70 krajach na całym świecie.

0

6 kultowych polskich seriali. Trudno ich nie polubić

0

Czym byłaby polska telewizja bez legendarnych seriali, na których wychowało się kilka pokoleń? Czy umiemy sobie wyobrazić wakacje bez powtórek "Czterech pancernych i psa" i bohaterów mieszkających przy ul. Alternatywy 4? Poniżej sześć produkcji, które kiedyś oglądali wszyscy.

Youtube.com
6 kultowych polskich seriali. Trudno ich nie polubić
CZYTAJ DALEJ

Warzywnik – zdrowy pomysł na balkon

2

Nawet jeśli twój balkon ma 2, a nie 20 metrów kwadratowych, możesz wyhodować na nim swoje własne warzywa. Większość roślin dobrze znosi miejskie warunki, a za regularne podlewanie odwdzięczy się pięknymi plonami. Jeśli będziesz się trzymać kilku prostych zasad, uprawa na balkonie stanie się źródłem prawdziwej przyjemności.

Shutterstock.com
Warzywnik – zdrowy pomysł na balkon
CZYTAJ DALEJ