Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Czy Polacy kupują polskie marki? 6 polskich firm znanych na świecie

0

Cudze chwalicie, swojego nie znacie – tak można by zacząć opowieść o polskich markach. Jednak znane powiedzenie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Są bowiem rodzime marki, które cieszą się dużą popularnością zarówno w kraju nad Wisłą, jak i za granicą. Warto więc bliżej im się przyjrzeć.

Shutterstock.com
Czy Polacy kupują polskie marki? 6 polskich firm znanych na świecie

Polskie marki podbijają świat?

Wiele polskich firm jest aktywnych na rynkach międzynarodowych. Rodzimi przedsiębiorcy nie boją się zaczynać ekspansji nie tylko w krajach Unii Europejskiej (co ułatwia wspólny rynek), lecz także na Bliskim Wschodzie, w Azji, Ameryce Południowej czy Afryce, która wciąż czeka na swoje pięć minut. Często mówi się o dużym międzynarodowym sukcesie dwóch polskich marek transportowych – PESA i Solaris. Co więcej, pojazdami tych producentów podróżujemy po naszych miastach. Ale polskie marki, które podbijają świat, to także przedsiębiorstwa odzieżowe, spożywcze, kosmetyczne czy meblarskie.

Od 12 lat w Polsce (a od 20 na świecie) działa zresztą organizacja Superbrands, która – jak wskazuje nazwa – przyznaje zaszczytny tytuł najlepszym markom, a także wspiera ich dalszy rozwój. Co roku pod lupę branych jest ponad 2000 marek konsumenckich. O wyróżnieniu decyduje 50 ekspertów branżowych, ale też spora grupa samych klientów. Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadza bowiem badania wśród aż 15 tys. konsumentów. Tytuł Superbrands zdobyły takie polskie marki, jak np. Winiary, E. Wedel, Dr Irena Eris, PLL LOT, Tymbark czy PORTA KMI POLAND.

– Tytuły "Superbrands" oraz "Created in Poland Superbrands" są dla nas bardzo cenne, ponieważ pokazują, jak postrzegają nas klienci. Z ogromnym zaangażowaniem podejmujemy wyzwanie, by poprzez działania zaplanowane na najbliższe lata utrzymać w przyszłości tę wysoką ocenę – mówi Artur Pęksyk, Dyrektor Marketingu w PORTA KMI POLAND. Firma PORTA to ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu drzwi wszelkiego rodzaju, a jej biura i zakłady znajdują się w wielu państwach. Takie nagrody tylko potwierdzają międzynarodową renomę polskiej firmy.

Zobacz koniecznie: Gala Superbrands - wyróżniono najsilniejsze polskie marki 2017

Jakie inne, polskie marki cieszą się uznaniem zarówno u nas, jak i za granicą? Oto wybór sześciu.

Polska odzież, czyli Reserved

Wiele osób nie jest świadomych, że Reserved to polska marka odzieżowa. Na rynku działa od 1999 r. I to właśnie start kilkanaście lat temu w dużej mierze przyczynił się do jej sukcesu. Reserved zdobyło popularność przed wielką ekspansją na naszym rynku takich sieciówek odzieżowych, jak H&M czy Zara.
Właścicielem marki Reserved jest koncern LPP, który ma siedzibę w Gdańsku. W swoim portfolio ma też inne popularne marki: House, Cropp, Mohito oraz Sinsay. Obecnie posiada ponad 1700 sklepów w aż 22 krajach. Od 2002 r. firma rozpoczęła sprzedaż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, później również w Niemczech, Chorwacji, a nawet na Bliskim Wschodzie. Koncern LPP jest też jedną z najcenniejszych firm na polskiej giełdzie.

Kosmetyki znane na świecie – Inglot

Sklepy w ponad 70 krajach na sześciu kontynentach, prestiżowe lokalizacje (Nowy Jork, Las Vegas, Dubaj), lider rynku w Malezji, Azerbejdżanie i Irlandii – tym może się poszczycić polska marka Inglot, za granicą znana jako INGLOT Cosmetics. Firma powstała w 1983 r. w Przemyślu, a jej założycielem był polski przedsiębiorca i chemik Wojciech Inglot. Do dziś 95 proc. produkcji powstaje właśnie w Przemyślu. Sklepy Inglot cieszą się ogromną popularnością także w Polsce, gdzie działa ich około 160. Z pewnością to jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek na świecie.

Meble Nowy Styl

Nowy Styl to producent mebli biurowych działający w Polsce, na największych rynkach europejskich, a także na Bliskim Wschodzie. Gdzie można znaleźć jego produkty? Przede wszystkim w biurowcach, centrach konferencyjnych, obiektach sportowych, muzycznych, w kinach. Meble "szyte na miarę" znajdują się chociażby w operze w Monachium, niemieckim Urzędzie Kanclerskim, Leicester Square Theatre w Londynie czy na polskich stadionach budowanych na Euro 2012. Ponadto Nowy Styl to aż 29 showroomów w takich miastach, jak Warszawa, Paryż, Londyn, Monachium, Praga, Moskwa.

Okna i schody, czyli Fakro

Firma Fakro, znana przede wszystkim jako producent okien dachowych, powstała w 1991 r. Z małego rodzinnego przedsiębiorstwo stała się firmą o międzynarodowym zasięgu. Produkty Fakro można znaleźć w ponad 50 krajach na całym świecie. Firma cieszy się też ogromną popularnością w Polsce, gdzie sprzedaje się 30 proc. jej produkcji.

Polskie kawy i herbaty – Mokate

Nazwa Mokate pochodzi od pierwszych liter nazwiska i imion założycieli – Kazimierza i Teresy Mokryszów. Działa od 1990 r., jednak jej historia sięga 1927 r. i firmy Mokrysz w Goleszowie. Za sukces marki odpowiada świetnie przyjęty na rynku proszek instant do robienia cappuccino. W 2001 r. firma uruchomiła swój zakład produkcyjny w Żorach. Z czasem przejęła producenta herbaty Consumer oraz czeskie przedsiębiorstwo Timex. Dziś produkty Mokate można kupić w ponad 70 krajach na całym świecie.

0

Jedziesz na wakacje? Zostaw dom bezpieczny!

0

Jak zmienić wakacyjny wyjazd w piekło? To proste: wystarczy wciąż nękać się myślami o pozostawionym bez opieki mieszkaniu. Czy jest bezpieczne? Czy nikt nie zaprószył ognia? Nie pękła rura? Nie zostało otwarte okno? A może banda włamywaczy właśnie plądruje dobytek życia? Na szczęście na wszystkie problemy znajdzie się sposób!

Domena publiczna
Jedziesz na wakacje? Zostaw dom bezpieczny!
CZYTAJ DALEJ

Jak tanio podróżować po Polsce i świecie? 7 sposobów na niedrogie wakacje

0

Podróże nie należą do rozrywek najtańszych. Choć większość z nas z chęcią poleciałaby na weekendowe zwiedzanie do Paryża lub choć wyrwała się na Mazury, a w czasie dłuższego urlopu - do Dubaju, Seulu czy innego niezwykłego miejsca, niewielu na to stać. Jeszcze mniej osób może pozwolić sobie na częste podróże do ciekawych zakątków świata. Co zrobić, aby na własne oczy zobaczyć to, co naprawdę warto zobaczyć i nie zrujnować domowego budżetu? Jeśli nie jesteś znanym blogerem, który za wyjazdy, hotele, a nawet przeloty płacić nie musi, możesz spróbować innych sposobów. Polecają je również blogerzy, ale tacy, dla których podróże są całym życiem, a nie jedynie miłą odskocznią.

CZYTAJ DALEJ