Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Czy kobiety są bardziej otwarte niż mężczyźni?

0

W marcu 2017 r. 258 osób zdobyło się na odwagę i złożyło z nami swoją "Deklarację otwartości". Badanie zostało zrealizowane przez firmę NEUROHM metodą BIOCODE, która poza deklaracjami badanych sprawdza też emocjonalną pewność ich odpowiedzi. Wśród tych osób znalazło się 63 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn. Ponad 50 proc. grupy stanowiły osoby zamieszkujące miasta powyżej 200 tys. mieszkańców, a prawie 70 proc. miało wyższe wykształcenie. Badani udzielali odpowiedzi na pytania w czterech obszarach: otwartość na siebie, otwartość na najbliższych, otwartość na społeczeństwo oraz otwartość na design i technologię.

Materiały prasowe
Czy kobiety są bardziej otwarte niż mężczyźni?

Można byłoby wysnuć tezę, że osoby, które wzięły udział w badaniu, z założenia są bardziej otwarte, ponieważ dobrowolnie odwiedziły stronę mówiącą o otwartości i zdecydowały się udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące tego tematu. Czy faktycznie tak było?

Ogólny wynik pierwszego obszaru pokazuje, że 85 proc. respondentów deklaruje otwartość na siebie, jednak postawa ta charakteryzuje się jedynie umiarkowaną pewnością. To właśnie w tej sferze ujawniło się najwiecej różnic między kobietami a mężczyznami. Zarówno panie, jak i panowie pomimo deklaracji na poziomie 80 proc. nie mają przekonania co do tego, że ważne jest, aby dbać o SWOJE potrzeby oraz poświęcać czas SOBIE. Jednak to kobiety są nastawione na podążanie za własnymi przekonaniami i realizowanie swoich pomysłów. Być może dla żeńskiej części badanych życie w zgodzie z samym sobą wiąże się z tym, że poświęcają czas nie tylko sobie. Mężczyźni natomiast z większym przekonaniem deklarują, że ważne jest dla nich zachowanie równowagi między życiem przywatnym a pracą.

Swoją otwartość w obszarze odnoszącym się do najbliższych zadeklarowało 67 proc. badanych, jednak także co do tego nie są do końca przekonani.

Osoby, które złożyły deklarację otwartości, bez wątpienia dbają o stosunki z rodziną. Ponadto, aby zachować dobre relacje, starają się spędzać z bliskimi dużo czasu. Okazuje się jednak, że badani do czasu spędzanego z rodziną zaliczają także te momenty, w których siedzą koło siebie w jednym pomieszczeniu, ale każdy jest "wlepiony” w ekran swojego telefonu, tableta czy komputera. Bo jak pokazują wyniki badania, w czasach digitalu i social media nie potrafimy ograniczyć używania tych urządzeń na rzecz bliskich. Mimo że takie starania zadeklarowało 66 proc. badanych, pewność tej postawy była niska. A kiedy już uda nam się odłożyć na chwilę telefon, aby porozmawiać z drugą osobą, okazuje się, że nie mamy na tyle odwagi, aby być szczerym. Może więc to jest powód, dla którego robimy to tak rzadko?

Zainteresuje cię też: Gościnni i serdeczni czy nieufni wobec obcych? Polskie cechy narodowe

W kolejnych obszarach respondenci są już bardziej przekonani co do swoich odpowiedzi. Aż 81 proc. z nich z wysoką pewnością deklaruje swoją otwartość na społeczeństwo.

80 proc. badanych przyznaje z przekonaniem, że chętnie pomaga innym, co więcej, 72 proc. zwraca uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych. Ponadto w czasach multikulturowości coraz bardziej otwieramy się na inne społeczeństwa. Dlatego prawie wszystkie osoby, które wzięły udział w badaniu, z wysoką pewnością powiedziały "TAK! Szanuję inne narodowości". Niestety być może wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie, skutkują naszą nieufnością do ludzi innych wyznań.

Świat wciąż się rozwija i z każdym sezonem przynosi nam nowe trendy, a my przyzwyczajamy się do tego coraz bardziej i zmieniajaca się moda nie zaskakuje nas już tak jak kiedyś. Jesteśmy otwarci na design, i na technologię. Swoją otwartość w tej sferze z przekonaniem zadeklarowało 69 proc. badanych. Idziemy w dobrą stronę, oby tak dalej! Ale postarajmy się znaleść czas dla siebie, na swoje potrzeby i swoje pasje. Obudźmy w sobię nutkę egoizmu. Tylko bez przesady! Znajdźmy idealny balans w życiu.

0

Ostrzeżenie z przyszłości. Kino w służbie ekologii

0

Science fiction to nie tylko "Gwiezdne wojny", podróże w czasie i cyborg o fizjonomii austriackiego kulturysty. W filmach spod znaku fantastyki naukowej jak w zwierciadle od zarania kina odbijały się zbiorowe lęki, fobie i obawy. Również te związane z przyszłością naszej planety.

CZYTAJ DALEJ

Nie urodziłam cię, ale jestem twoją mamą

0

Nieprzespane noce, nerwy, zniecierpliwienie – każdy z rodziców wie, co to takiego. Gdy rodzi się dziecko, w życiu większości dorosłych zaczyna się rewolucja. Nie inaczej jest, gdy zapada decyzja o adopcji dziecka. Czy malutkie, czy większe – potrafi obrócić wszystko do góry nogami. Każdy dzień to nowe doświadczenie.

archiwum prywatne p. Lidii
Nie urodziłam cię, ale jestem twoją mamą
CZYTAJ DALEJ