Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Córka imigranta z Polski najbardziej wpływową kobietą w świecie technologii

1

Lubimy podbudowywać swoją narodową dumę stwierdzeniami, że gdyby nie jakiś Polak lub przynajmniej osoba mająca polskie korzenie, historia świata potoczyłaby się inaczej. Ale w przypadku Susan Wojcicki rzeczywiście jest w tym dużo racji - bez niej Google byłoby zupełnie inną firmą.

Shutterstock.com
Córka imigranta z Polski najbardziej wpływową kobietą w świecie technologii

A może nawet Google w ogóle by nie istniało bez Susan Wojcicki? To daleko posunięty wniosek, ale nie da się ukryć, że jej wpływ na Google był ogromny. To właśnie w jej garażu Larry Page i Siergiej Brin rozkręcali firmę Google Inc. Oczywiście Susan nie robiła tego z dobroci serca - programiści za wynajem płacili jej 1700 dolarów miesięcznie. Pewnie nie wiedzieli, jak szybko im się to zwróci i ile Wojcicki dla nich zarobi.

Skąd polski wątek w tej opowieści?

Dziadkiem Susan był Franciszek Wójcicki. Przed wojną należał do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, do wybuchu II wojny światowej pracował jako sędzia. W czasie okupacji był urzędnikiem rządu londyńskiego, po wojnie należał do PSL Stanisława Mikołajczyka. Do Stanów Zjednoczonych nie wyjechał, zrobiła to jego żona, Janina Wójcicka w 1948 roku wraz z synem – czyli ojcem Susan.

Wojcicki do Google’a trafiła nie tylko dlatego, że wynajęła ojcom założycielom garaż, pomagając w początkach firmy. Wcześniej pracowała dla Intela, w 1999 roku sama dołączyła do Google’a. Garaż nie był jej miejscem pracy, gdyż firma rozrastała się tak szybko, że mogła pozwolić sobie na zmianę. Była 16. pracownikiem Google’a, zostając pierwszym kierownikiem działu marketingu.

Lista sukcesów Wojcicki jest imponująca

To dzięki niej mamy Google Doodle - okolicznościowe grafiki, które zastępują logo firmy, opowiadając historię ważnego święta, wydarzenia czy postaci. Na swoje konto może zapisać takie usługi jak Google Images, Google Books czy zapomniane już Google Video. W końcu to od niej wyszedł pomysł, by pozwolić na darmowe umieszczanie wyszukiwarki chętnym stronom internetowym.

To cię też zainteresuje: **Tam, gdzie inni widzieli kicz i Cepelię, ona dostrzegła świetny pomysł na biznes**

Wojcicki kierowała Google Video i to ona namawiała szefów, by za 1,6 mld dol. kupić serwis YouTube. Zakup DoubleClick, firmy odpowiadającej za wyświetlanie spersonalizowanych reklam, to również jej sprawka.

W biznesie najważniejsze są liczby, więc żeby dobitnie pokazać zasługi Wojcicki, zajrzyjmy do księgowości. Swego czasu odpowiadała za 96 proc. przychodów Google’a!

Nigdy nie była celebrytką technologicznego światka

Nie uznawana była za twarz Google’a, mimo że firma wiele jej zawdzięczała. W 2014 roku została prezesem YouTube’a. Jej dokonania docenił magazyn Time, który w 2015 roku umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. W jednym z późniejszych numerów została zaś wprost nazwana "najpotężniejszą kobietą internetu". Mimo to Dick Costolo, były CEO Twittera, mówił, że wkład Susan w rozwój Google’a jest “absolutnie niedoceniany”.

Wojcicki dorobiła się pseudonimu “matka Google’a”. Nie chodziło tu wyłącznie o wkład w początki firmy. Była pierwszą w historii firmy pracowniczką, która urodziła dziecko. Dzięki temu w firmie inaczej patrzono na kobiety, które chciały przejść na urlop macierzyński. Co więcej, dzięki niej udało się go wydłużyć. Wojcicki, matka pięciorga dzieci, zawsze powtarzała, że bycie rodzicem można połączyć z pracą.

Susan Wojcicki nie zapomina o swoich korzeniach

28 marca 2017 roku prezes YouTube’a spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Według relacji kancelarii w rozmowie poruszono temat inwestycji Google’a w Polsce. W rozmowie z mediami pochwaliła polskie firmy znane na całym świecie, takie jak CD Projekt RED. Wojcicki stwierdziła, że kolejny technologiczny gigant może powstać gdziekolwiek. Kto jak kto, ale ona wie o tym najlepiej - w końcu to w jej garażu narodziło się Google.

Podczas pobytu w Polsce Susan Wojcicki odnowiła swój polski paszport.

WYPEŁNIJ QUIZ I SPRAWDŹ SWOJĄ OTWARTOŚĆ

0

Otwórz się na siebie i zostań… pilotem samolotu

1

- Nie ma większego uczucia wolności niż podczas samodzielnego lotu samolotem - mówi pilot hobbysta Kamil Brzeziński. Większości z nas wydaje się, że zostać pilotem jest niezwykle trudno, i że jest to zarezerwowane tylko dla nielicznych. Wbrew pozorom samodzielne latanie, chociaż nie należy do najłatwiejszych i najtańszych zajęć, jest dostępne prawie dla każdego.

Shutterstock.com
Otwórz się na siebie i zostań… pilotem samolotu
CZYTAJ DALEJ

YouTube – telewizja pokolenia naszych dzieci

0

Największy na świecie portal z wideo, czyli YouTube, to już nieodłączna część naszego życia. Po niego sięgamy, gdy chcemy puścić dziecku bajkę na życzenie. Tam zobaczymy zwiastuny nowych filmów, poradniki kucharskie. Tam również zajrzymy, żeby zobaczyć test produktu czy instrukcję wykonania dowolnej czynności - od wiązania krawata, przez szkolny eksperyment, po instrukcje ogrodnicze. Dla młodszego pokolenia to jednak tylko wycinek tego, co oferuje YouTube.

Shutterstock.com
YouTube – telewizja pokolenia naszych dzieci
CZYTAJ DALEJ