Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Chorwacja – idealna nie tylko na wakacje

0

Z danych biur podróży i ubezpieczycieli wynika, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na wczasy poza szczytem sezonu wakacyjnego. We wrześniu ubiegłego roku na urlop za granicą zdecydowało się o 17 proc. turystów więcej niż w poprzednich latach. Wśród rodaków największą popularnością cieszy się Chorwacja. Wyjazd tam deklaruje 14 proc. urlopowiczów. Wczesną jesienią mogą chociażby podglądać zbiory winogron, posmakować świeżych trufli, pospacerować po górskich szlakach lub odwiedzić najważniejsze sanktuarium maryjne.

Shutterstock.com
Chorwacja – idealna nie tylko na wakacje

Dla wielu osób zaletą wakacji po sezonie jest fakt, że we wrześniu nie ma już takich upałów jak w lipcu i sierpniu. Poza tym turystyczne miejscowości, plaże czy szlaki wycieczkowe nie są tak zatłoczone jak w miesiącach letnich. W dodatku za ten sam standard i czas wypoczynku można zapłacić nawet o 30 proc. mniej, a atrakcji nie brakuje.

– Do Chorwacji warto przyjechać jesienią, bo są zbiory winogron, młode wino będzie się tłoczyło i piło. Sezon na kalmary, trufle białe i czarne, we wrześniu na Istrii zaczyna się jeden z największych festiwali w Europie – zachęca Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji.

Specjaliści od promocji turystycznej coraz częściej zachęcają do odwiedzania nie tylko wybrzeża Chorwacji, lecz także innych regionów, które mają do zaoferowania wiele atrakcji. – Mnóstwo polskich turystów zatrzymuje się w regionach sąsiadujących ze Słowenią czy Węgrami, np. w Zagorje, w pobliżu granicy ze Słowenią. To piękny region, można go porównać nawet z Podkarpaciem. Warto też odwiedzić chorwacką Częstochowę – Marija Bistrica. Polacy są na trzecim miejscu, jeśli chodzi o liczby przyjazdów w tym regionie – podkreśla Bojan Baketa.

Za zorganizowany tygodniowy wyjazd do Chorwacji ze wszystkimi wygodami średnio trzeba zapłacić 1,6 tys. zł. Jednak tylko 1/3 Polaków na zagraniczne wakacje wybiera się z biurem podróży, reszta robi to na własną rękę. Podróżujący własnymi samochodami w tym kraju nie powinni mieć powodów do narzekania – poszczególne regiony są połączone dość dobrą siatką dróg.

Nie jesteśmy jeszcze co prawda w strefie Schengen, ale to dla polskich turystów żadna przeszkoda.

– Jest siedem przejść granicznych, przez które można wjechać do Chorwacji. Procedury na granicy są uproszczone po wejściu Chorwacji do Unii. Nie jesteśmy jeszcze co prawda w strefie Schengen, ale to dla polskich turystów żadna przeszkoda. Przekraczając granicę Chorwacji, wystarczy okazać ważny dowód osobisty lub paszport – dodaje Bojan Baketa.

Wczesna jesień to również idealna pora na piesze wędrówki. Na amatorów górskich wycieczek i pięknych widoków w Chorwacji czeka ponad 150 km turystycznych szlaków, które prowadzą przez rezerwaty przyrody. Chorwacja może się pochwalić także licznymi zabytkami kultury i architektury, które przetrwały wiele stuleci.

0

Ekocelebryci wykorzystują swoją popularność, by uczyć nas ekologii. A może to już ekoterror?

0

Na zakupy chodzicie z własną „reklamówką”, a jeszcze lepiej z bawełnianą torbą? Oszczędzacie wodę? Nie jadacie mięsa? Staracie się żyć ekologicznie? Gwiazdy w swoich pomysłach na bycie eko idą znacznie dalej - Natalie Portman kilka lat temu wypuściła na rynek kolekcję wegańskich butów, z kolei Naomi Watts nosi i zachwala organiczne swetry. A co robią polscy celebryci?

Shutterstock.com
Ekocelebryci wykorzystują swoją popularność, by uczyć nas ekologii. A może to już ekoterror?
CZYTAJ DALEJ

Gala Superbrands Polska 2017. Wyróżniono najsilniejsze marki na rynku

0

XI edycja Superbrands Polska zakończyła się uroczystą galą. Statuetkami wyróżniono przedstawicieli 32 spośród najsilniejszych marek na rynku.

CZYTAJ DALEJ