Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Bezpieczny dom to bezpieczne dziecko

0

Dom przeważnie kojarzy się z ciepłem, rodziną i bezpieczeństwem. Gdy pojawia się w nim dziecko, szczególną wagę przywiązujemy do tego, by wszystko było funkcjonalne i bezpieczne dla malucha. Jak zabezpieczyć domową przestrzeń, żeby była przyjazna dla najmłodszych?

Gdy w domu pojawia się dziecko, musisz zadbać o zabezpieczenia, które pozwolą uniknąć wielu groźnych wypadków. Fot. Kidco.com
Bezpieczny dom to bezpieczne dziecko

Nie każda przestrzeń jest urządzona od razu tak, by była gotowa na małego domownika. Na początku niemowlę nie potrzebuje wielu rzeczy. Potem dostosowujemy meble i sprzęty w pokoju do wieku dziecka. Jednak momentem granicznym jest czas, kiedy maluch zaczyna chodzić – wówczas dom może stanowić dla niego jedno wielkie zagrożenie.

Kuchnia – wróg numer jeden

Rozgrzana kuchenka i gotujące się potrawy czy gorący piekarnik – tu zagrożeń jest wiele. Jeżeli mamy możliwość, po prostu zainstalujmy bramkę, która uniemożliwi dziecku wejście do kuchni. Jeśli nie ma takiej opcji, dostępne są np. ograniczniki czy płotki ochronne, które montuje się na płycie kuchennej.

Piekarnik warto zamontować w zabudowie słupkowej, tak by dziecko go nie dosięgło. Jeżeli ma być inaczej, warto zainteresować się rozwiązaniami oferowanymi przez producentów sprzętów: blokadami przy piekarnikach lub modelami z podwójną lub potrójną szybą.

Wracając do kuchenek, te najnowsze mają zazwyczaj zabezpieczenia przed wyciekiem gazu. Jeżeli kuchnia nie jest w nie wyposażona, można zakupić specjalne kurki, które wymagają odpowiedniego wciśnięcia przed przekręceniem. Pamiętajmy też o ulokowaniu lekarstw i środków chemicznych poza zasięgiem dziecka.

Śliskie powierzchnie

Im mniej dywanów, tym lepiej, bo w ten sposób pozbywamy się roztoczy. To rozwiązanie dobre, jednak głównie w mieszkaniu bez dziecka. Jeśli już pojawi się w nim maluch, trzeba postawić na miękki i antypoślizgowy dywan. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami dywanów, warto zaopatrzyć się w większe maty edukacyjne, na których dziecko będzie się bawić i stawiać pierwsze kroki. Dobrze też kupić maluszkowi specjalne skarpetki antypoślizgowe. Ważne również, żeby podłogi wykonane były z materiałów nietoksycznych i bezpiecznych (parkiet, panele lub podłoga z korka).

Szczególnej uwagi wymagają schody, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszą opcją jest montaż bramek, żeby szkrab w ogóle nie przedostał się na schody. Na stopniach można przykleić antypoślizgowe paski.

Kolejną sprawą jest wanna lub prysznic – wyposażmy ją w gumową matę antypoślizgową, żeby maluch nie miał możliwości przewrócenia się podczas kąpieli.

Szkło

Drzwi z przeszkleniami to ryzykowne rozwiązanie, jeśli myślimy o dzieciach. Jeżeli jednak chcemy mieć takie skrzydła w domu, zwróćmy uwagę, czy posiadają szkło hartowane (np. modele z kolekcji Porta KONCEPT). Jest ono znacznie bardziej wytrzymałe - nawet jeśli się stłucze, to na wiele niegroźnych kawałków.

Źródło: Porta, model KONCEPT

Blokady i kanty

Okna, drzwi i szuflady zabezpieczmy blokadami, żeby najmłodsi nie mogli wyjść z domu czy otwierać samodzielnie szafek. Przy oknach i drzwiach balkonowych nie ustawiajmy foteli, krzeseł i puf, żeby dziecko przypadkiem nie wspinało się po nich (ze zwykłej ciekawości).

Równie ważną kwestią jest zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, żeby urwis niechcący (lub chcący) nie wetknął paluszków do kontaktu!

Zaokrąglone meble czy ich eliptyczne kształty to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli takich nie mamy, wszelkie kanty trzeba zabezpieczyć specjalnymi silikonowymi nakładkami.

Meble? Tylko przymocowane

Dzieci skaczą, biegają, mają dużo energii i jeśli nie przymocujemy mebli – np. regałów czy półek – do ściany, może stać się nieszczęście. Zestawy mocowań można kupić w sklepach budowlanych, a często są też od razu dołączane do mebli.

0

Najpiękniejsze, designerskie baseny na Instagramie

1

Instagram to miejsce podbudowywania ego i zbierania lajków, a także ścigania się z innymi o coraz lepsze zdjęcia przyciągające uwagę odbiorców z całego świata. Dzięki popularnej aplikacji na smartfony podróżowanie nabiera nowego znaczenia. Wystarczy wpisać interesujące nas słowo klucz, by w mgnieniu oka wyszukać mnóstwo inspiracji. Wiedzą to globtroterzy i blogerzy z całego świata - przemierzają oni tysiące kilometrów w poszukiwaniu perfekcyjnych miejsc, które zachwycą followersów, zapewniając rozpoznawalność i nierzadko nowe źródło dochodu. Jednym z najbardziej popularnych hashtagów podczas lata jest bez wątpienia #pool - gromadzi on ponad 20 milionów postów.

Shutterstock.com
Najpiękniejsze, designerskie baseny na Instagramie
CZYTAJ DALEJ

Regionalne produkty, z których możemy być dumni

0

Polskie produkty, zazwyczaj wytwarzane w rodzinnych przedsiębiorstwach, to gwarancja jakości, smaku i naturalnych składników. Skarby z pasiek, sadów czy prosto z pola zachwycają nie tylko Polaków, ale także obcokrajowców. Nic więc dziwnego, że tradycyjna receptura została doceniona przez urzędników i stworzono listę produktów zarejestrowanych, które zostały wpisane przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Poznajmy te najciekawsze z nich.

Shutterstock.com
Regionalne produkty, z których możemy być dumni
CZYTAJ DALEJ