Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

5 współczesnych polskich pisarzy, których warto znać

1

Są pisarze, którzy pojawiają się znienacka i sprawiają, że miłośnicy literatury przecierają oczy ze zdumienia. Są tacy, którzy tworzą od lat i dzieląc się swoim doświadczeniem, pomagają kolejnym pokoleniom rozumieć świat i jego skomplikowane działanie. Są też pisarze, po których książki sięgamy, kiedy chcemy się zatopić w lekturze i zapomnieć o wszystkim. W poniższym zestawieniu znajdziecie właśnie takich twórców. Warto ich znać, nie tylko po to, żeby wiedzieć, o czym rozmawiają znajomi...

Shutterstock.com
5 współczesnych polskich pisarzy, których warto znać

Stefan Chwin, czyli mistrz z Gdańska

Zestawienie rozpoczynamy od pisarza najbardziej doświadczonego ze wszystkich wymienionych, ale właśnie dlatego wielu uważa go za autorytet. Stefan Chwin, rocznik 1949, przeżył czasy, których pozostali wymienieni autorzy pamiętać nie mogą. Niesie zatem pamięć o tym, co minęło, ale wcale nie ma pewności, że to nie wróci. Żyjemy w niestabilnych i wrzących czasach, a słowa Stefana Chwina mogą być drogowskazem. Jego książki są napisane językiem niezwykle przemyślanym, stonowanym, zakochanym w małych przedmiotach. Opowiadają wielką, często przełomową historię oraz jednocześnie niosą ponadczasową mądrość i spokój. Pozycje obowiązkowe to wielokrotnie nagradzany, wystawiany i przetłumaczony na 10 języków "Hanemann”, "Złoty pelikan", "Żona prezydenta" i "Dolina Radości".

Szczepan Twardoch, czyli mocne historie i doskonały warsztat

Zanim o Szczepanie Twardochu zrobiło się naprawdę głośno w 2013, kiedy to otrzymał Paszport Polityki za 2012 rok i powieść "Morfina", miał już na koncie sporo publikacji, choć mniejszego kalibru, m.in. publikował w "Życiu”, "Gazecie Wyborczej" oraz "Rzeczpospolitej". Napisał też pięć powieści i wydał trzy zbiory opowiadań. Ale dopiero dla wielu mocna i wyrazista powieść o Konstantym Willemannie, bohaterze zgoła negatywnym, łajdaku uzależnionym od morfiny i tęskniącym za dawnym życiem utracjusza, uczyniła go pisarzem, którego trzeba znać. To trudna powieść, ale warta uwagi. Tak samo jak kolejne publikacje Twardocha, czyli "Drach" i "Król".

Dorota Masłowska, głos pokolenia

Chyba każdy pisarz marzy o takim debiucie, kiedy pierwsza książka nie tylko trafia na listy bestsellerów, ale też wywołuje ogólnonarodową dyskusję i polemikę. Dorota Masłowa doskonałą, świeżą i bezkompromisową "Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną" namieszała w polskiej literaturze i rozbudziła apetyt wielu czytelników. Co ważne, jej kolejne publikacje nie rozczarowały, wręcz przeciwnie! "Paw królowej", "Między nami dobrze jest" i "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" tylko potwierdziły, że Polska doczekała się pisarki na miarę swoich czasów: szukającej, przełamującej schematy, poruszającej niewygodne tematy, ale też uciekającej od show-biznesu i miałkich romansideł. O talencie i wszechstronności Masłowskiej świadczy także wydany w 2014 roku album, który promowała pod pseudonimem Mister D. "Społeczeństwo jest niemiłe". Eksperymentalna płyta odbiła się szerokim echem w polskich mediach.

Katarzyna Bonda, piękna dziewczyna, która zbrodni się nie boi

Długo czekaliśmy na taką pisarkę: utalentowaną, pewną siebie, kobiecą, przebiegłą. Bo Katarzyna Bonda tworzy powieści kryminalne, które nie obrażają inteligencji czytelnika, a czyta się je jednym tchem! Każda jej książka w ekspresowym tempie trafia na listę bestsellerów, przy okazji łamiąc stereotypy o atrakcyjnej, ale też wrażliwej blondynce, która mdleje na widok krwi. Jej bohaterowie, zwłaszcza powracający w kilku powieściach detektyw oraz jednocześnie psycholog policyjny Hubert Meyer, to ludzie zaprawieni w bojach. Twardzi, choć nie pozbawieni wad. Przygodę z twórczością Katarzyny Bondy najlepiej zacząć od jej debiutanckiej powieści "Sprawa Niny Frank". Jeśli wam się spodoba (a jest duża szansa, że tak będzie), od razu chwycicie za kolejne części.

Autor: Gosia Turczyńska

Źródło: Materiały prasowe

Remigiusz Mróz, czyli powieść niejedno ma imię

Oto pisarz, którego trudno jednoznacznie zakwalifikować. Jego styl pisania i tematyka powieści wymykają się klasycznemu pojmowaniu pisarstwa. Bo Mróz w swoich książkach łączy w perfekcyjną i dobrze przemyślaną całość pozornie nieprzystające do siebie gatunki, takie jak kryminał, science fiction i... powieść historyczna, a wszystko to łączy zaskakującą, nieprzewidywalną fabułą i zakończeniem, które bywa trudne do rozwiązania nawet dla miłośników Agathy Christie. Bez względu na to, po którą jego książkę sięgniemy, nie zawiedziemy się. Każda to uczta dla poszukiwaczy mocnych wrażeń.

0

Najciekawsze książki dla kobiet o kobietach

0

Mówi się, że książka to nasz najlepszy przyjaciel – i nie ma w tym przesady. Czytając, przeżywamy nie tylko swoje życie. Zwłaszcza książki dla kobiet i o kobietach pozwalają swoim czytelniczkom rozwinąć skrzydła. Które tytuły odmieniły literaturę kobiecą i dlaczego warto po nie sięgnąć, zwłaszcza gdy potrzebujemy wsparcia i otuchy albo po prostu chcemy zapomnieć o problemach?

Shutterstock.com
Najciekawsze książki dla kobiet o kobietach
CZYTAJ DALEJ

Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę

0

Z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych 2016” wynika, że 18 proc. osób o dochodach przekraczających 20 tys. zł brutto inwestuje w sztukę, a kolejne 36 proc. planuje to w najbliższej przyszłości. Największym zainteresowaniem rodaków cieszy się sztuka współczesna, zwłaszcza malarstwo i rysunek. Popularność zyskują również prace związane z iluzją optyczną oraz z okresu międzywojennego.

Shutterstock.com
Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę
CZYTAJ DALEJ