Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

5 miejsc w Skandynawii, które warto zobaczyć. Są pełne dobrego designu

0

Z czym kojarzy się Skandynawia? Na pewno ze znakomitym wzornictwem! Dania to stolica pięknych mebli i lamp. Gdy mówimy "Szwecja", myślimy o IKEA, a Norwegia słynie z wysokogatunkowego szkła. Przedstawiamy 5 miejsc, które muszą znaleźć się na turystycznej mapie każdego miłośnika designu.

$imageAuthor . ',' Materiały prasowe
5 miejsc w Skandynawii, które warto zobaczyć. Są pełne dobrego designu

Duńskie Muzeum Wzornictwa Przemysłowego w sercu Kopenhagi

Czy rokokowy pałac z XVIII wieku może kojarzyć się ze współczesnym wzornictwem? Dla Duńczyków nie ma rzeczy niemożliwych i wątków nie do pogodzenia. Dzisiaj pierwszy miejski szpital jest największym i najciekawszym muzeum kolekcji duńskiego wzornictwa. Już u schyłku XIX wieku Duńczycy widzieli potrzebę stworzenia miejsca, w którym można prezentować osiągnięcia myśli produkcyjnej, edukować estetycznie społeczeństwo, pokazywać najlepsze wzorce wyposażenia codziennego użytku. Turystów z całego świata do muzeum przyciągają ikony designu XX wieku: meble, lampy, tekstylia. Każda dekada ma swój język ekspozycji, np. psychodeliczny, wypełniony kolorowym plastikiem pokój z szalonych lat 60. Inne obiekty zestawiono tematycznie, komponując galerię krzeseł z kolejnych dekad czy oświetlenia. Oprócz designu do domu kolekcja muzeum jest uzupełniania o stroje, tkaniny, buty. Na wystawie stałej o modzie możemy zobaczyć ponad 300 obiektów.
Adres: Bredgade 68, Kopenhaga

Źródło: Shutterstock.com

Huta szkła Hadeland Glassverk w Jevnaker

Nie będziemy oszukiwać – pogoda w Norwegii zimą nie należy do przyjemnych. Jest jednak dobry powód, by kupić bilet i pojechać na weekend w pierwszej części grudnia. Kierunek? Jevnaker, Oppland, czterdzieści kilometrów na północ od Oslo. To tam znajduje się huta szkła Hadeland Glassverk, której tradycje się gają 1762 roku. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia budynek huty ozdabiany jest tysiącami lampek oraz dekoracji choinkowych. Przy okazji w sklepie marki możemy zobaczyć i kupić najpiękniejsze szkło, które jest towarem eksportowym Norwegii.
Adres: Glassverkveien 9, Jevnaker

Źródło: Materiały prasowe

Zakupy w Svenskt Tenn

Znawcy designu za kolebkę dobrych tradycji wzorniczych postrzegają Sztokholm, gdzie powstał Svenskt Tenn. To kultowy sklep, w którym możemy na własne oczy zobaczyć, skąd wziął się "swojski” odłam stylu skandynawskiego. Svenskt Tenn oznacza dosłownie "szwedzka cyna", a na taką nazwę i pomysł biznesowy wpadła Estrid Ericson, która swoją firmę założyła w 1924 roku. Po dziesięciu latach dołączył do niej austriacki architekt Josef Frank, który niemal z miejsca stał się jej ulubionym projektantem. To duet Ericson-Frank stworzył pojęcie "szwedzkiej nowoczesności", która do dziś jest aktualna i świeża. Stworzyli wnętrzarską markę, której oferta jest regularnie wzbogacana o nowe wzory tkanin, nakryć do stołu, tapet, firanek. W ST znajdziemy dosłownie wszystko, co potrzebne jest do urządzenia domu w stylu skandynawskim. Ponadczasowe wzory możemy kupić w całej Szwecji, a butiki Svenskt Tenn poznamy po pięknych witrynach i kolorowych, odznaczających się wzorach.
Nie wybierasz się do Szwecji? Sprawdź sklep online: https://www.svenskttenn.se/en/.

Źródło: Materiały prasowe

Nordic Museum w Sztokholmie

Muzeum Nordyckie (szw. Nordiska museet), podobnie jak Wzornictwa w Danii, powstało, aby udokumentować historię kultury oraz stylu życia Szwecji. Placówka znajduje się na wyspie Djurgården. Założone w 1873 roku, powstało z inicjatywy Artura Hazeliusa, szwedzkiego badacza folkloru i nawyków życia codziennego. Piękny gmach został zaprojektowany przez Isaka Gustafa Clasona, a huczne otwarcie odbyło się w 1907 roku w obecności rodzinny królewskiej. Dzisiaj w zbiorach muzeum jest ponad 1 500 000 eksponatów: ubiorów, biżuterii, przedmiotów codziennego użytku, mebli, zabawek, a także odtworzonych dawnych pomieszczeń mieszkalnych. W ramach wystaw czasowych możemy oglądać współczesny design wpisany w kontekst skandynawskiej tradycji.
Adres: Djurgårdsvägen 6-16, Sztokholm

Źródło: Materiały prasowe

Muzeum IKEA w Älmhult

W 1958 roku Ingvar Kamprad, twórca IKEA, otworzył swój pierwszy sklep w Älmhult. Rok temu w tym samym miejscu przeciął wstęgę w Muzeum, które prezentuje historię marki oraz jej dorobek. W jego zbiorach jest aż 20 tys. eksponatów, które pokazywane będą na wystawach stałych, ale także tematycznych. Placówka pokazuje nie tylko rozwój produkcyjny marki, ale także zmiany stylu życia i codzienności. Anegdotyczne ekspozycje pokazują, jak wpływ nowych technologii, możliwości produkcyjnych, ale także globalne mody wpłynęły na wyposażenie wnętrz produkowane przez szwedzkiego giganta. To także ciekawy pokaz wnętrzarskich trendów, historia o powracających modach, wzorach i potrzebach użytkowników.
Adres: Ikeagatan 5, Älmhult

Źródło: Wikimedia Commons CC BY

0

Domino dobroczynności podczas wręczania Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

0

To rekordowa szósta edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Spośród kilkuset zgłoszeń kapituła musiała wybrać trzech najlepszych kandydatów.

Materiały prasowe
Domino dobroczynności podczas wręczania Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta
CZYTAJ DALEJ

Najsłynniejsze drzwi świata